tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Oszczędź się!

31

październik 2019

Kiedy słyszysz o oszczędzaniu, o czym myślisz? Większość badań naukowych poświęcona jest oszczędzaniu pieniędzy a placówki, które zajmują się edukacją w tej dziedzinie to zazwyczaj uczelnie wyższe o profilu ekonomiczno – handlowym. Oszczędzanie dotyczy całego Twojego życia, bo oprócz finansów dzisiaj oszczędzamy energię, wodę, żywność a także Matkę Ziemię. W trosce o następne pokolenia i z miłości do Natury wyrzekamy się zachowań, które prowadzą do jej zagłady. To bardzo szczytne cele i jednocześnie poniekąd iluzoryczne. Bo jak można oszczędzać wszystko dookoła jeśli nie oszczędza się siebie?

Człowiek funkcjonuje na wielu płaszczyznach. Do najbardziej powszechnych zaliczyć można fizyczność i umysłowość. To, w jaki sposób śpisz, odżywiasz się czy też uprawiasz wszelakie sporty wpływa głównie na ciało. Chociaż wiele badań wskazuje na dobroczynny wpływ ruchu nie tylko na sprawność ciała, ale także umysłu. W przypadku odżywiania się zależność jest taka sama. Jak wykazali badacze z  University College London, jedzenie ciemnej czekolady może pozytywnie wpływać na nastrój i łagodzić objawy depresyjne. Natomiast naukowcy z University of Las Palmas de Gran Canaria i Uniwersytetu w Granadzie pokazali, że spożywanie pokarmów typu fast food są powiązane z depresją.

Bez względu na obszar Twojego Istnienia, oszczędzanie siebie zagwarantuje Ci życie w zdrowiu i wewnętrznej równowadze. Jak to zrobić?

  1. Odpuść.

Tym, którzy Ciebie nie rozumieją i tym, którzy życzą Ci źle. Większość ludzi ma problem z mówieniem tego, co naprawdę myśli dlatego ich zachowania ograniczają się do dewaluacji, sarkazmu i ataku. Warto abyś wiedział, kto jest kim w Twoim życiu i dokonywał takich wyborów, które będą budowały Twój potencjał. Koncentruj się na tym, co nas łączy, bo jest to większe od tego, co nas dzieli. Nie przekonasz nie przekonanych i nie wlejesz do pełnego. Wybieraj na swoich towarzyszy ludzi otwartych i ciekawych świata. Oszczędzisz sobie wtedy bólu, jaki pojawia się, gdy bijesz głową w mur.

  1. Zacznij zadawać sobie pytania na temat siebie samego.

O sens życia, Twoją misję i miejsce w świecie. Jaki jest cel tego, że Jesteś? Po co pojawiłeś się na Ziemi? Koncentrowanie się na sobie pozwoli Ci poznać siebie i dowiedzieć się, co lubisz a czego nie. Poznasz wtedy obszary, które Cię pasjonują i te, które bywają ciężarem. Będziesz wiedział więcej o sobie. O swoich pragnieniach, zachowaniach i reakcjach, które w większości przypadków są podświadome. Większość ludzi nie zna siebie i nie wie, czego chce, jak chce i dokąd zmierza. Kiedy zaczniesz zaglądać w głąb siebie, Twoje życie stanie się bardziej świadome i zależne od Ciebie. Oszczędzisz sobie wtedy myślenia o rzeczach i ludziach, którzy nie mają znaczenia.

  1. Miej problemy, które warto mieć.

Życie polega na ciągłym uczeniu się i poznawaniu. Zmiana perspektywy z problemu na doświadczenie zapewnia człowiekowi dystans do siebie i swojej wiedzy, umiejętności czy też zachowań. Zamiast rozpamiętywać przeszłość i martwić się o przyszłość, skup się na Tu i Teraz. Odłożenie sprzątania na później lub kilka zmarszczek więcej nie spowoduje lawiny nieszczęść. Skup się na rzeczach ważnych i zmień punkt widzenia. Dbaj o swoje dzieci, ucz je rozumienia świata i rozwiązywania problemów doczesnych. Zacznij pomagać bardziej potrzebującym od Ciebie. Zaangażuj się w los planety, która jest Twoim domem. Problemy, które masz na co dzień, definiują Ciebie. Rozwiązując te, dzięki którym rośniesz, oszczędzasz swój czas.

  1. Dobrze jedz.

Jedzenie to Twoje paliwo. Od jego jakości, ilości i sposobu, w jaki spożywasz pokarmy zależy Twoje zdrowie, energia, siła i chęci do życia. Jesteś opiekunem swojego ciała i Twoim obowiązkiem jest dbać o nie w najlepszy możliwy sposób. Ono zostało Ci dane na chwilę i od Ciebie zależy na jak długo. Jedząc śmieci czujesz się jak śmieć, żyjesz jak śmieć i w taki sposób też siebie traktujesz. Niezależnie od tego, czy życie jest dla Ciebie łaskawe, czy surowe, albo czy jesteś na górze, czy na dole, bądź wdzięczny. Za to, że jesteś, że możesz, oddychasz. Ludzie rzadko bywają wdzięczni a jest to nasza najmocniejsza strona. Dobrze jedząc dbasz o swoje ciało i okazujesz mu wdzięczność, że je masz i Ci służy. Oszczędź mu śmieci i codziennie mu dziękuj, za to że jesteś.