tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Kombucza (Grzybek herbaciany)

17

marzec 2015
Kombucza to prawdziwa fabryka niezbędnych witamin i minerałów, które są bardzo potrzebne ludzkiemu organizmowi. Należą do nich:

 • kwasy: kwas glukuronowy, prawoskrętny(L+), kwas mlekowy, kwas octowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas foliowy, śladowe ilości bursztynu, kwas malonowy, kwas cytrynowy, kwas szczawiowy
 • minerały:  żelazo, magnez, sód, potas, wapno, miedź, cynk i inne pierwiastki śladowe
 • witaminy: B1, B2, B3, B6, B12 i C.

Dzięki tak bogatym składnikom wpływa na wzmocnienie układu immunologiczego, wspomaga leczenie łuszczycy, hamuje rozwój bakterii gnilnych i patogennych, wpływa na regulację przemiany materii, działa odtruwająco na organizm, hamuje rozwój grzybiczych zapaleń jelit (drożdże kandydoza), przeciwdziała zaburzeniom gospodarki kwasowo – zasadowej organizmu, wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej, reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko nowotworów, łagodzi objawy reumatyczne i astmatyczne, przywraca mikroflorę bakteryjną jelit, wzmacnia organy i ich funkcje życiowe oraz pobudza ślinę i soki trawienne w żołądku i trzustce przyspieszając perystaltykę jelit.

 

Składniki:

  • Grzybek herbaciany
  • Herbata
  • Woda
  • Miód
  • Szklane naczynie
  • Przewiewny materiał

 

 1. Gotujemy wodę i parzymy herbatę.
 2. Słodzimy miodem, około 100ml miodu na litr herbaty.
 3. Studzimy płyn do temperatury 20-25°C.
 4. Przelewamy płyn do naczynia, w którym będzie się odbywał proces fermentacji (koniecznie szklane).
 5. Dodajemy zaczyn (gotowy napój z Kombuchy z poprzedniej fermentacji, ok. 10% w stosunku do całej ilości).
 6. Umieszczamy w naczyniu kulturę grzyba Kombuchy.
 7. Przykrywamy naczynie oddychającym czystym materiałem przepuszczającym powietrze i zabezpieczamy gumką.
 8. Umieszczamy naczynie w ciemnym (z dala od bezpośredniego światła), przewiewnym i ciepłym miejscu na 7 do 10 dni (temp. 20°C – 30°C; temperatura idealna wynosi około 27 °C);
 9. Zatrzymamy fermentację poprzez wyjęcie kultury z napoju (stary grzyb, który może osiąść na dnie lub pływać w napoju lub być pod powierzchnią oraz nawą kulturę, która wytworzy się na powierzchni jako galaretowata substancja o kształcie wylotu naczynia).
 10. Grzyba płuczemy w letniej wodzie i ponownie umieszczamy w nowej herbacie z cukrem i zaczynem (warstwy z kolejnych fermentacji, które tworzą kulturę można rozdzielić i użyć do nowej fermentacji; z upływem czasu najstarsze warstwy nabiorą ciemnego koloru i należy wtedy je usunąć).
 11. Otrzymany z fermentacji napój przelewamy przez sitko do butelek wypełniając je do samego brzegu i szczelnie zamykamy oraz umieszczamy w lodówce na min. 5 dni.
 12. Napój jest gotowy (najlepiej smakuje schłodzony).

 

Wskazówka:

Grzybek nie może mieć kontaktu z metalami. Zaleca się korzystanie z naczyń szklanych, porcelanowych bądź drewnianych.

Na zdrowie !