tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Jak prawidłowo odżywiać ciało po sześćdziesiątce?

24

wrzesień 2020

Chociaż nie ma możliwości całkowitego zatrzymania procesów starzenia się, dzięki odpowiedniej diecie starsze osoby mogą zachować na dłużej sprawność fizyczną i psychiczną.  Zdrowe odżywanie organizmu jest niezwykle istotne zwłaszcza po 60. roku życia – organizm seniora ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, gdyż pracuje wolniej i dłużej, co przekłada się na wystąpienie większych niedoborów. Są one często skutkiem mniejszego apetytu, słabszej pracy jelit, czy coraz gorszej jakości pożywienia.

Mniejsza kaloryczność

Starsze osoby bywaj mniej aktywne. Dlatego ograniczenie ilości spożywanych kalorii, by zapobiegać nadwadze i otyłości, wydaje się być zasadne. W dodatku zmniejsza się także ilość soków trawiennych wydzielanych przez żołądek, dlatego dobrym wyborem dla seniora będzie ograniczenie a nawet zrezygnowanie ze smażonych, ciężkostrawnych potraw, które mogą powodować zaparcia i skurcze jelit.

Co jeść?

Najlepszym pomysłem jest to, by senior otrzymał swój indywidualny plan żywienia, przygotowany przez specjalistę. Fachowiec dopasuje dietę do potrzeb osoby po 60. roku życia (oraz jej problemów np. z ciśnieniem, miażdżycą, osteoporozą itp.), wskaże jej także suplementy diety, które wzbogacą codzienne menu i uzupełnią niedobory . Ważne, by senior spożywał dużo warzyw, owoców bogatych w witaminę C i kwasów tłuszczowych omega3. Niezbędne są także inne antyoksydanty, jak witamina E, retinol i glutation, spowalniające procesy starzenia się i zapobiegające powstawaniu chorób nowotworowych i miażdżycy. W diecie seniora nie może zabraknąć witaminy D, czyli ryb takich jak śledź, czy makrela. Generalnie ryby powinny stanowić obiad przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Są lekkostrawne, a poza tym dostarczają organizmowi duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także selen, fosfor, potas, magnez, witaminę A i D. Są również bogatym źródłem jodu. Na talerzu powinny pojawiać się także dobrej jakości węglowodany złożone, jak ryz czarny i bezglutenowe zboża. Jeśli chodzi o dobre źródło białka, dla osoby starszej, jest nim także groch i fasola. Z jadłospisu powinno się wykluczyć cukier i słodycze, kofeinę i napoje gazowane. Organizm człowieka po 60 roku życia wymaga większej dbałości i troski.