tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Złe nawyki w diecie. Jak się z nimi rozprawić?

25

wrzesień 2020

Dla wielu z nas „dieta” wciąż oznacza krótki okres, w którym ogranicza się ilość przyjmowanych kalorii i samego pożywienia. „Dietę” zmieniamy, gdy chcemy szybko schudnąć do ślubu, na horyzoncie widać już wakacje albo wtedy, gdy nie mieścimy się w ulubione ciuchy. Po dwóch, trzech tygodniach jedzenia samego mięsa, kapusty, albo picia cudownych koktajli, czujemy się gorzej, a nasze ciało wyraźnie domaga się dostarczenia mu brakujących witamin i mikroelementów. Ulegamy wtedy pokusom i dochodzi do efektu jo-jo – ważymy więcej, niż przed rozpoczęciem zmian. To oczywiście błędne koło, które nigdy nie pozwoli na osiągnięcie wymarzonej sylwetki i wagi. Czy to oznacza, że osoby z nadwagą nie mają szans na zgubienie nadmiernych kilogramów? Oczywiście, że mają! Muszą jednak zapomnieć o krótkich dietach i całkowicie zmienić swój pogląd na odżywanie się.

Odpowiednie nawyki żywieniowe

Zacznijmy od słowa DIETA. Już na wstępie kojarzy się z ograniczeniami, wyrzeczeniami i rygorem, który musimy sami sobie nałożyć. Dlatego, zanim podejmiesz się zmian w dotychczasowym modelu żywieniu, zamień dietę na styl życia. Dieta nigdy się nie kończy. To styl życia. To świadomość tego, co jest dobre dla Twojego organizmu a co złe.

Jeśli chodzi o zmianę samych nawyków jedzenia, wbrew pozorom nie polega ona na nagłym wprowadzeniu głodówki i całkowitym odstawieniu swoich ulubionych dań. Zdrowe odżywianie organizmu to przede wszystkim wybieranie produktów dobrej jakości. Produktów ekologicznych, organicznych i wolnych od chemicznych środków uprawy roślin lub syntetyczny pasz. To też zrozumienie, czego tak naprawdę potrzebuje Twój organizm do życia w równowadze i oddzielenie tego od dotychczasowych przyzwyczajeń smakowych wyniesionych z domu, wygody kupowania gotowych dań, czy ciągłego stołowania się poza domem. Zdrowy model żywienia jest zmianą która ma towarzyszyć Ci do końca życia.

Od czego zacząć?

Nawet osoby, które są gotowe na wprowadzenie zmian, często nie wiedzą, od czego zacząć. Najlepszym pomysłem jest poszukanie wsparcia u specjalisty, który nauczy Cię innego patrzenia na jedzenie, na Twoje ciało, Twoje wewnętrzne potrzeby i pokaże Ci, jak wprowadzać zmiany.  Pamiętaj, że ważniejsze jest jak to robić, a nie co robić. Od wyboru specjalisty zależy Twój długotrwały sukces. Warto zgłosić się do doświadczonego trenera postaw żywieniowych, który ułoży dla Ciebie indywidualny plan zdrowienia. Przygotuje on dopasowaną do Twoich potrzeb dietę, uwzględniającą choroby przewlekłe, które mogą Ci doskwierać (np. Hashimoto, alergie  czy zespół jelita wrażliwego), zaproponuje też odpowiednią suplementację diety, jeżeli będzie taka konieczność.. Specjaliści, poza zwykłymi szkoleniami stacjonarnymi, oferują też kursy on-line, w których wyjaśniają, krok po kroku jak zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Na kursie nauczysz się, jakie nawyki są pożądane oraz jak wprowadzić je w życie, by unikać codziennych pokus  i nie wracać do starych przyzwyczajeń.