tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Żywienie Funkcjonalne

15

lipiec 2017

Dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa względem zintegrowanych metod zdrowienia, osoby chorujące coraz częściej szukają specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w komplementarnym zdrowieniu. Odżywianie jest jednym z kluczowych czynników w procesach naprawczych organizmu i stanowi podstawą w zdrowieniu.

Instytut Medycyny Funkcjonalnej zapewnia zintegrowane podejście do zdrowia i organizuje szkolenia z zakresu żywienia funkcjonalnego w chorobach przewlekłych. Dzięki nim przygotowuje osoby chore do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, wspiera rozwojowo i wskazuje nowe trendy myślenia oraz podejścia do odżywiania. Wszyscy Ci, którzy szukają innowacyjnych, autorskich i dynamicznych sposobów powrotu do zdrowia odnajdą swoją przestrzeń w działaniach Instytutu.

System zintegrowany podkreśla odpowiedzialność osobistą. Relacje między osobami szukającymi wsparcia a wspierającymi opierają się na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu pracy obu stron. Celem odżywiania funkcjonalnego jest ujednolicenie sposobu odżywiania, stylu życia i emocjonalnych predyspozycji osoby zmagającej się z dolegliwościami. Zróżnicowany program edukacji obejmuje indywidualny program żywienia i zmian nawyków żywieniowych w oparciu o spersonalizowane zalecenia w obszarze suplementacji diety, technik mindfulness i samoświadomości. Dzięki niej człowiek zyskuje wiedzę, wsparcie i odpowiedzialność za swoje działania.

Żywienie funkcjonalne to praktyczne umiejętności wspierania całego organizmu w walce z chorobą. Poprzez warsztaty, pracę i sesje grupowe rozwijamy swoje kompetencje i świadomie zmieniamy styl życia. Już dziś system opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych kładzie największy nacisk na profilaktykę chorób w oparciu o system żywieniowy.

Filarami żywienia funkcjonalnego jest:

 1. Kondycja organizmu i wszystkie dolegliwości, z którymi się zmaga.
 2. Nietolerancje, nadwrażliwości i alergie pokarmowe.
 3. Zmiany biochemiczne w komórkach.

Prawidłowe odżywianie jest podstawą optymalnego zdrowia i fenomenalnej kondycji psychofizycznej.  Celem żywienia funkcjonalnego jest ułatwienie powrotu do zdrowia, wspomaganie planu naprawczego organizmu jak również zbudowanie silnej podstawy dla długoterminowych osiągnięć zdrowienia.

Żywienie funkcjonalne skupia się na:

 1. Kształceniu z podstawowych zasad żywienia.
 2. Włączeniu pokarmów naturalnych.
 3. Pokonywaniu przeszkód w realizacji całościowego planu żywienia.
 4. Tworzeniu prostych zasad odżywiania.
 5. Opracowaniu indywidualnego menu.
 6. Wspomaganiu diety naturalnymi suplementami.
 7. Szczegółowym monitorowaniu postępów
 8. Analizie badań diagnostycznych.

Jedzenie nie tylko dostarcza energii potrzebnej do funkcjonowania organizmu w codziennym życiu. Ono ciągle dostarcza składników odżywczych, które są niezbędne do budowy i regeneracji tkanek ciała, kości i mięśni.

Zdrowa dieta może być podzielona na trzy kategorie:

 1. Makro składniki odżywcze: węglowodany, białka i tłuszcze
 2. Mikroelementy: witaminy i minerały
 3. Włókna, stanowiące cześć diety, do których zalicza się m.in. błonnik

Mimo wszelkich przeszkód jesteśmy na dobrej drodze. Coraz częściej spotykamy zintegrowane podejście w zdrowieniu, nie tylko w chorobach przewlekłych. Połączenie medycyny funkcjonalnej, profilaktyki chorób i funkcjonalnego odżywiania zyskuje coraz większą rzeszą zwolenników, także w świecie medycyny akademickiej. Dlatego warto, w pierwszej kolejności zacząć od zmian w diecie, zamiast polegać na syntetycznych środkach farmakologicznych.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]