tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
5 zasad suplementacji diety

15

czerwiec 2018

 

Rynek suplementów diety ciągle rozwija się. Oprócz witamin i minerałów codzienną dietę wzbogacamy syntetycznymi kwasami tłuszczowymi, antyoksydantami oraz aminokwasami. Standardem są środki na odchudzanie czy zatrzymanie wody w organizmie. Przy wyborze produktu zazwyczaj kierujemy się bogatym składem i ceną. Zależy nam na dostarczeniu organizmowi jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Czy aby na pewno dzisiejszy model dbania o zdrowie przynosi pożądane rezultaty? I dlaczego wprowadzamy do swojego życia coraz więcej pigułek i syntetycznych wspomagaczy?

Świat, w którym żyjemy różni się od tego, w którym wychowali się nasi przodkowie kilka pokoleń do tyłu. Zamieszkujemy te same tereny od tysięcy lat i te same tereny wykorzystujemy w rolnictwie i hodowli bydła. Wraz z rozwojem technologii, rozwija się także rolnictwo, które zaczęło proponować nam zamknięte uprawy ze sztucznym nawodnieniem w systemie VertiCrop czyli upraw pionowych. Zapewniają one większe plony, których dzisiaj bardzo potrzebujemy, zarówno dla zwierząt hodowlanych, które stanowią podstawę pożywienia człowieka jak i samych ludzi, których jest coraz więcej na Ziemi. Sztuczne uprawy i wyjałowione gleby nie są w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania człowieka na substancje odżywcze. Wartość energetyczna i kaloryczna pożywienia jest zupełnie inna niż 100 lat temu, być może dlatego większość z nas decyduje się na wsparcie organizmu syntetycznymi związkami.

Rozwój cywilizacji stanowi dziś poważne zagrożenie dla całego ekosystemu. Karczujemy lasy, które zaopatrują nas w tlen, inwestujemy w przemysł węglowy mimo dostępu do nowych technologii, jaką jest chociażby fotowoltaika, produkujemy coraz więcej aut oraz zapychamy się śmieciowym jedzeniem. To wszystko stanowi ogromne wyzwanie dla naszych organizmów, które muszą zmierzyć się z większą ilością wolnych rodników, toksyn i sztucznych składników żywności. Owszem, człowiek posiada wrodzone możliwości detoksykacji i oczyszczania jednak nie na taką skalę i w tak krótki czasie. Zastanawiamy się nad eskalacją problemu chorób nowotworowych, z autoagresji i tych, na które zapadają dzieci w wieku przedszkolnym, a które zarezerwowane są dla dorosłych. Problem wydaje się nie mieć przyczyny a jednak okazuje się, że głównym winowajcą jest człowiek, jego styl życia, rozwój i ograniczona świadomość własnej egzystencji.

Suplementy diety stanowią poniekąd remedium dla tych, którzy chcą zachować zdrowie lub powrócić do niego. Szał na leki farmaceutyczne powoli dobiega końca a bardziej świadomy konsument ma dzisiaj większy wybór niż 50 lat temu. Medycyna, jak każda inna dziedzina nauki i życia jest jedną z wielu gałęzi biznesu. Nie ma się zatem co dziwić, że ludzie przestają ufać i wierzyć tym, którzy recytowali przysięgę Hipokratesa, bo dzisiaj nie ma to żadnego znaczenia. Zdrowie stało się towarem, w którego posiadanie może wejść każdy, wystarczy miec odpowiednią wiedzą a konsultacja lekarska stała się usługą, na którą nie wszystkich jest dzisiaj stać.  Nic w tym dziwnego, że wybieramy poniekąd substancje, które z reguły nie zagrażają naszemu życiu, kosztują mniej i wspierają najważniejsze składowe człowieka – jego komórki i procesy biochemiczne zachodzące w nich.

Jeśli zaliczasz się zatem do osób, które podążają właśnie tą drogą, wybierz z najlepszą korzyścią dla siebie i swojego organizmu:

  1. Dużo nie znaczy dobrze! Wszelkie kombinacje wieloskładnikowe, multi witaminy i kompleksy (oprócz B) to bardzo często zestaw wykluczających się substancji. Cynku nie należy łączyć z selenem a wszelkie antyoksydanty, jak np. n-acetylocysteina czy glutation nie powinny być przyjmowane wraz z pierwiastkami śladowymi, np. magnezem.
  2. Najważniejsze są dawki! Jeśli kupujesz suplementy diety, w pierwszej kolejności zwróć uwagę właśnie na nie. Zalecenia RDA nie mają nic wspólnego z faktycznym zapotrzebowaniem Twojego organizmu. W zależności od dolegliwości, dysfunkcji narządów lub całych układów, dzienne zapotrzebowanie dla każdego człowieka jest inne. W dodatku inne dawki stosuje się w profilaktyce a inne w leczeniu.
  3. Sprawdź skład, szczególnie substancje pomocnicze! Oprócz wartościowych składników, producenci suplementów diety wzbogacają je glutenem, modyfikowaną skrobią, konserwantami i innymi niepotrzebnymi składnikami. Kieruj się zasadami „Im mniej tym lepiej”, „Jeśli nie znam składnika, nie kupuję produktu”.
  4. Tanie bywa marne! Nie zawsze tak jest i jednocześnie bardzo często kierujemy się ceną. Możesz latami wydawać co miesiąc 34 zł na suplement, który ma dobry skład i niskie dawki lub zainwestować 150 zł miesięcznie i podjąć się kuracji półrocznej. Przestań wierzyć, że zaoszczędzisz. W perspektywie czasu wydasz dwa razy więcej.
  5. Liczy się forma! Jeśli kupujesz kapsułki, tabletki czy inne formy stały wiedz, że biodostępność takich suplementów jest zdecydowanie mniejsza, chociażby ze względu na ilość enzymów trawiennych i kwasu solnego, o których możesz nie mieć pojęcia. Wszelkie zawiesiny mogą okazać się skuteczniejsze pod warunkiem, że będziesz je łączył z innymi substancjami, które bezpośrednio wpływają na ich przyswajanie, np. magnez i witamina C. Najlepszymi obecnie rozwiązaniami są doustne formy liposomalne lub dożylne wlewy odżywcze. Problem może okazać się dla Ciebie cena więc wówczas patrz punkt 4 😊

 

LIPOSOM

Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: lipos – tłuszcz i soma – ciało. Jest bardzo drobnym pęcherzykiem o rozmiarach nanometrów, zbudowaną z fosfolipidów (np. fosfatydylocholiny). Jest to ten sam materiał, z którego zbudowana jest błona komórek naszego ciała. Te pęcherzyki mogą być wypełnione różnymi substancjami czynnymi – witaminą C, glutationem tudzież lekami.

Liposomy maja zdolność do przenoszenia zarówno wody, jak i substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, co czyni je idealnym systemem transportu rozmaitych substancji bioaktywnych do wnętrza komórek ciała.

System transportu liposomalnego ma znaczącą przewagę nad innymi sposobami doustnego spożycia substancji bioaktywnych.

Fosfolipidy są odporne na działanie soków trawiennych. To sprawia, że liposomy są idealnym systemem transportu bioaktywnych cząsteczek do wnętrza komórek ciała, zwłaszcza w przypadku substancji wrażliwych na działanie kwasów i enzymów trawiennych.

Kiedy tylko liposom dotrze do jelita cienkiego, zostaje wchłonięty bezpośrednio do krwioobiegu, z pominięciem wątroby, co ma miejsce w przypadku zwykłych kapsułek i tabletek, których zawartość dostaje się do wątroby, gdzie jest następnie metabolizowana, co skutkuje zmniejszona skutecznością  wielu bioaktywnych substancji.

Bardzo ważną zaletą liposomalnego systemy transportu substancji jest dostarczenie składników odżywczych bezpośrednio do wnętrza komórek, czyli dokładnie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.