tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Wegański chleb z kaszy gryczanej

22

sierpień 2018

Rezygnując z glutenu nie musisz rezygnować z chleba. Dieta bezglutenowa to nie tylko pasmo wyrzeczeń. To przede wszystkim czas nowych kreacji kulinarnych i pomysłów na dania. To proces uczenia się, jak zastępować dotychczasowe produkty spożywcze innymi, nie rezygnują z ulubionych form, do których z pewnością mogę zaliczyć kanapki. To szybki, nie wymagający poświęcenia posiłek, który ratuje wiele kryzysowych sytuacji. Zapraszam Cię na jedno z moich odsłon pieczywa – chleb gryczany, który zdarza mi się popełnić czasami.

Z pewnością bardziej przypomina sobą chleb, do którego jest przyzwyczajone podniebienie, niż inne formy, np. chleb kasztanowy lub kokosowy. Gryka w dodatku ma mnóstwo właściwości oczyszczających i wzmacniających jelita. Rutyna, która zawarta jest w gryce, wpływa regenerująco na naczynia krwionośne, zmniejsza przy tym ciśnienie krwi i goi hemoroidy. To doskonałe źródło chlorofilu, enzymów i witamin.

Składniki:

  • 500 g kaszy gryczanej niepalonej,
  • 3 łyżeczki soli himalajskiej,
  • 700 ml wody + więcej do uzupełnienia

Sposób przygotowania:

  1. Kaszę opłucz na sitku, umieść w misce i zalej wodą (700 ml). Odstaw na noc (minimum 8 godzin). Przez ten czas ziarna napęcznieją, staną się delikatnie lepkie, a na wierzchu może utworzyć się pianka.
  2. Rano przemieszaj zawartość miski i uzupełnij wodę pochłoniętą przez kaszę. Ziarna powinny znajdować się cały czas pod minimalną ‚warstwą’ wody. Odstaw na cały dzień.
  3. Wieczorem skontroluj poziom wody. Jeżeli na wierzchu unosi się sporo płynu, odlej nadmiar. Klejącą kaszę zmiksuj w blenderze na pół gładko. Dodaj sól i wymieszaj. Przełóż do uniwersalnej keksówki wyścielonej papierem do pieczenia. Umieść w (zimnym) piekarniku lub owiń ściereczką i pozostaw w zacisznym miejscu na całą noc. Przez ten czas ciasto wypełni całą foremkę, a na wierzchu powinien pojawić się zaokrąglony „brzuszek”.
  4. Chleb umieść w piekarniku (lub nie wyjmuj go jeżeli spędził w nim noc) i nagrzej do 200 stopni C. Piecz 50-55 minut. Na wierzchu pojawi się lekko pęknięta, chrupiąca skórka.
  5. Wyjmij foremkę, odklej papier i wystudź na kuchennej kratce. Krój ostrym nożem.

SMACZNEGO!