tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Fakty i mity na temat suplementów diety

12

listopad 2020

Jeśli praktykujesz oglądanie telewizji zgodzisz się, że mnóstwo w niej reklam zdrowotnych. Aż roi się od leków bez recepty lub suplementów diety. Zdania co do ich stosowania są jednak podzielone. Jedni twierdzą, że przyjmowanie suplementów to tylko przejściowa moda, nakręcana potrzebami rynku. Inni, że suplementacja naszej codziennej diety jest naprawdę potrzebna, gdyż ta często nie dostarcza naszemu organizmowi tego, czego potrzebujemy. Jak jest naprawdę?

Suplementacja jest potrzebna – FAKT

Niestety dieta i styl życia większości Polaków pozostawia wiele do życzenia. Świeże warzywa zastępujemy fast foodami, a domowe jedzenie gotowymi daniami garmażeryjnymi. Większość z nas zmaga się z niedoborami, o których nie ma bladego pojęcia, jak witaminy D, żelaza, kwasów tłuszczowych omega 3 czy witamin z grupy B, selenu, jodu a także aminokwasów. Choroby cywilizacyjne takie jak np. niedoczynność tarczycy czy choroby zapalne jelit prowadzą do jeszcze słabszego przyswajania niezbędnych substancji odżywczych. Przyjmowanie suplementów diety bywa czasami koniecznością i o tym musisz pamiętać, jeśli zmagasz się z jakąkolwiek chorobą o przewlekłej naturze.

Suplementy można przyjmować bez porady lekarskiej – FAKT

Suplementy diety sprzedawane są bez recepty i można je przyjmować bez porady lekarskiej.  Warto, abyś miał wiedzę, jakich suplementów diety potrzebuje Twój organizm i z jakimi niedoborami się zmaga. Ważne są dolegliwości, które płyną z ciała, bo one także wskazują na możliwe osłabienie pracy konkretnych narządów. Jeśli zaczynasz interesować się suplementacją diety, koniecznie skorzystaj ze szkolenia o zdrowiu, by zrozumieć, do czego potrzebne są nam konkretne pierwiastki i witaminy i jak korzystać z ich leczniczych właściwości. Pamiętaj, że suplementy diety metabolizowane są w organizmie przy użyciu tych samych szlaków metabolicznych co jedzeni, leki, zioła. Dlatego niektóre suplementy nie mogą być przyjmowane razem, lecz w odpowiednim odstępie czasowym. Część z nich musi zostać wykluczona się, jeśli osoba  przyjmuje określone grupy leków. Jeśli chcesz, by suplementacja diety przyniosła określony skutek, poznaj zasady prawidłowego zestawiania ze sobą tych substancji i przede wszystkim poznaj swoje ciało.

Suplementy to lekarstwa – MIT

Suplementy diety nie są lekami,  jednak o tym, jakie posiadają właściwości, decydują ich dawki. Rolą suplementacji jest dostarczenie organizmowi niezbędnych substancji budulcowych, regeneracyjnych, oczyszczających i wspierających rekonwalescencję, które nie są dostarczane z pożywieniem lub ich biodostępność jest ograniczona. To mikroskładniki odżywcze, mające znaczenie w zapobieganiu powstania niedoborów. Leki natomiast to substancje, których działaniem jest blokowanie lub intensyfikowanie konkretnych procesów w ciele w sytuacji choroby organizmu. Jednak pamiętaj, że suplementy diety mogą mieć właściwości lecznicze, kiedy są przyjmowane w odpowiednio wysokich dawkach, które przekraczają ogólnie przyjętą normę RDA. Wtedy korzystaj z nich pod okiem specjalisty.