tr?id=755589168594702&ev=PageView
&noscript=1
Dlaczego otyłość bywa nazywana chorobą cywilizacyjną?

28

wrzesień 2020

Choroby cywilizacyjne są zmorą naszych czasów – prawdziwą epidemią XXI wieku. To właśnie one odpowiadają za około 80% przedwczesnych zgonów. W dużej mierze są one efektem powszechnego, nieracjonalnego stylu życia – złą dietą i unikaniem aktywności fizycznej. Do chorób cywilizacyjnych zaliczają się między innymi choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, ale też choroby psychiczne i… nadwaga.

Problem otyłości

Problem nadwagi i otyłości jest dość złożony. Wbrew pozorom nie wynika on tylko i wyłącznie z wysokokalorycznej diety i braku ruchu, lecz przede wszystkim ze stresu w życiu i braku wiedzy na temat pożytecznych nawyków. To, jak się odżywiamy, często jest efektem przyzwyczajeń wyniesionych z domu, naszej sytuacji materialnej, czy stylu życia. Wielu Polaków nie wyobraża sobie zjedzenia obiadu bez ziemniaków, a tradycyjna polska kuchnia obfituje w smażone mięsa. Postęp cywilizacyjny sprawił, że żyjemy szybko – wygodniej sięgnąć nam po wysoko przetworzone produkty, lub zamówić gotowy fast food, niż spędzić chwilę w kuchni. Żyjąc szybko, w nieustannym stresie, nie przywiązujemy większej wagi do tego, jaki posiłek wylądował na talerzu przed naszymi oczami. Do tego należy dodać fakt, że również i sama żywność ma coraz gorszą jakość. Zwalczaniem problemu otyłości zajmuje się między innymi medycyna funkcjonalna, która zakłada, że w leczeniu wszelkich chorób cywilizacyjnych kluczowe są zmiany w stylu życia i sposobie myślenia osoby z nadwagą. Przede wszystkim musi ona skoncentrować swoją uwagę na sobie i swoim ciele a następnie nauczyć się zdrowo odżywiać ciało, nie umysł.

Skutki otyłości

Otyłość w Polsce nie jest już problemem wyłącznie dorosłych ludzi. Coraz częściej dotyka dzieci, w coraz młodszym wieku. Należy przyjrzeć się problemowi przede wszystkim z powodu zdrowotnych konsekwencji, jakie ze sobą niesie. Otyłe dzieci częściej zapadają na choroby autoimmunoligiczne, metaboliczne i psychiczne. Otyłość to pierwszy krok do cukrzycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej, zaburzeń oddychania, problemów kardiologicznych oraz zwyrodnienia stawów, ADHD czy depresji Nadmiarowe kilogramy, według najnowszych badań, sprzyjają też pojawianiu się nowotworów. Z powodu większego rozmiaru wiele osób traci poczucie własnej wartości i zaczyna unikać kontaktów towarzyskich. Coraz to nowsze diety-cud początkowo przynoszą pewne efekty – jednak często są powodem frustarcji z powodu swojego szkodliwego wpływu na organizm, powodującego efekt jo-jo. Osoba otyła przestaje więc dbać o siebie i koło się zamyka. Aby wyeliminować problem nadwagi i otyłości należy zmienić dotychczasowe nawyki żywienia, styl życia, sposób spędzania wolnego czasu i przede wszystkim trzeba być bardziej obecnym i skupionym na sobie. Trzeba przejąć odpowiedzialność za to, co dzieje się z ciałem i zrozumieć, czym jest jedzenie a czym nie jest. Ten proces bywa trudny i bardzo często wymaga wsparcia, dlatego coraz więcej Polaków korzysta z pomocy profesjonalnego trenera postaw żywieniowych, dzięki któremu zmiany okazują się trwałe i spektakularne.